Hinnad

Hekkide pügamine kuni 1m jm 2,5 eur
Hekkide pügamine 1-2m jm 3,5 eur
Hekkide pügamine üle 2m jm 4,5 eurMiinimumtasu 25 eur
Püsiklientidele soodustused!
Suuremate töödepuhul küsige pakkumist!

Hekkide lõikamisest lähemalt

Uute kasvude tekkimise soodustamiseks ja hea väljanägemise säilitamiseks tuleb hekke regulaarselt pügada. Samas kui mõned aiapidajad pügavad rõõmsalt oma hekki nii kuidas jumal juhatab, siis teised jälle kaaluvad hoolsalt iga oksakese juures. Siiski võib hekist ja eesmärkidest sõltuvalt mõlemat meetodit saata nii edu kui ka läbikukkumine. Heki pügamine ei tohiks aga olla probleemiks, kui pead meeles meie lihtsaid näpunäiteid.

Heki lõikamine

Heki lõikamiseks on põhiliselt kaks võimalust. Sa võid lasta hekil vabalt kasvada ja seda aeg-ajalt pügada, või hoida seda pügamise abil pidevalt mingis kindlas vormis.

Vabakujuline hekk

Suure aia omanikuna võid lasta oma hekil vabalt vohada ning seda kord aastas vaid pisut trimmida. Liiga kaugele väljaulatuvad oksad tuleb ära lõigata koos kõikide kuivanud või haigete okstega. Pea meeles, et kuna vabakujuline hekk muutub lõpuks ikkagi väga laiaks, siis sobib selline hekk ainult väga suurtesse aedadesse.

Kujundatud hekk

Kui tahad hoida kitsast hekki ja anda sellele pilkupüüdvat vormi, siis pead seda regulaarselt pügama. Vastasel juhul ei kasva hekk mitte ainult väga laiaks, vaid see jääb ka seest tühjaks. Umbes 10 aasta pärast näeb su praegu kaunis hekk välja vana ja hooletussejäetud. Selle vältimiseks trimmi hekki kääridega paar korda iga kasvuperioodi jooksul, hoides hekki alt laiema ja ülevalt kitsamana. Nii pääseb ka kõige alumiste oksteni piisavalt valgust ja need säilitavad atraktiivse rohelise värvi. Hekki pügades liigu suunaga alt üles, trimmides külgoksi enne tipuoksi. Soovitud kõrgusele horisontaalselt seotud nöör aitab saavutada ühtlase kõrgusega hekki.

Lõikamine esimesel kasvuaastal

Laialehised hekid lõika kohe pärast istutamist tagasi umbes poole kõrguseni. See soodustab külgokste kasvamist altpoolt ning nii muutub hekk tihedamaks. Oksi tuleks otstest lõigata ka külgedelt, et külgkasvud samuti kasvuhoo sisse saaksid. Heki kõrguse pärast ära muretse. Heki algne kõrgus taastub juba esimesel kasvuperioodil. Külgoksi võib teist korda lõigata hiljem augustis, pärast seda esimesel kasvuperioodil enam hekki pügada ei ole vaja.
Okaspuude latvu ei tohiks pärast istutamist ära lõigata. Lase okaspuudel kasvada, kuni nad aastate pärast saavutavad soovitud kõrguse. Okaspuude külgoksi tuleks siiski tihedama heki saamiseks regulaarselt lõigata.
Esimesel kasvuaastal tuleks hekki mai ja augusti vahelisel perioodil vähemalt kaks korda lõigata. Mida sagedamini külgoksi lõigata, seda tihedamaks hekk muutub. Heki kasvatamiseks kasutatud taimede eripära on muidugi oluliseks faktoriks. Näiteks kiirekasvulist Leylandi ebaküpressi (Leylandii) võid kolm kuni neli korda suve jooksul lõigata. Kunagi ei tohi aga okaspuuhekki lõigata pärast augustikuud, sest see mõjutab taimede talvekindlust.

Lõikamine teisel kasvuaastal

Teisel kasvuperioodil tuleks laialehelistel hekkidel veel kord ladvad ära lõigata ja vajadusel ka külgoksi tagasi lõigata. Nii saavutab hekk järk-järgult oma õige kuju. Rusikareegel on, et korralik hekk peaks laiuses vähenema 10-20 cm ühe kõrguse meetri kohta. 50 cm lai ja 1,5 m kõrge hekk peaks seega alt olema 70 cm lai. Kui okaspuuhekk ei ole teisel kasvuperioodil veel soovitud kõrgust saavutanud, siis ei tohiks selle latvu veelgi lõigata, kuid külgi tuleks küll mai ja augusti vahelisel perioodil vähemalt kaks korda pügada.

Lõikamine järgmistel aastatel

Laialehistel hekkidel lõika kuni soovitud kõrguse saavutamiseni ülespoole kasvavad oksad igal aastal tugevasti tagasi. Kui soovid laia hekki, siis lõika külgoksi tagasi üsna ettevaatlikult, kitsa heki saamiseks aga tugevasti. Püramiidjat hekki saab kujundada esimestel kasvuaastatel, kuna siis kasvab hekk kevadel aeglaselt. Kolmandaks või neljandaks aastaks peaks hekk jõudma järk-järgult oma soovitud kõrguseni. Kui hekk on soovitud kõrguse ja kujuga, siis on oluline seda nii ka hoida. Sellepärast tuleb hekki lõigata vähemalt kaks korda aastas, juunis ja augustis. Kui okaspuuhekk jõuab soovitud kõrguseni, siis tuleb sellel ladvad maha lõigata. Edaspidi lõika nii latvu kui külgi igal kasvuperioodil kaks korda.

Vana heki taastamine

Hooletussejäetud vana ülekasvanud ja hõreda heki saab korrastada küll, aga see nõuab suuri jõupingutusi ja veidi julgustki. Laialehistel hekkidel lõika kõik oksad tagasi umbes 25 cm maapinnast. See on drastiline, kuid hädavajalik samm. Seejärel eemalda haiged või nõrgad puud või põõsad ja istuta nende asemele uued. Säilita heki head vormi järgmise kahe aasta jooksul, lõigates seda sageli hilissügisel või varakevadel ning seejärel lase järgmise nelja-viie aasta jooksul hekil uuesti kasvada kuni oma algse kõrguseni. Okaspuuhekkidel lõika kõik küljeoksad tagasi peaaegu tüveni, kuni aias on rivi peaaegu paljaid puutüvesid. Kui sul natukene veab, siis arenevad puudel uued kasvud, mille soovitud vormis hoidmiseks pead sa põõsaid regulaarselt pügama. Kolme aasta pärast peaks hekk olema taas tihe ja noorenenud.

Heki hooldamine

Lisaks ülalnimetatud lõikamisele hoiab väike lisahooldus heki heas seisukorras. Kevadel puista põõsaste vahele kiht komposti (näiteks lehmasõnniku või kunstväetisega segatult). Sügisel võib puistata põõsaste ümber loomasõnnikut ja selle kevadel kergelt mulda kaevata. Elava heki puudus on, et see võtab pinnasest toitaineid ja niiskust ning tihedalt istutatud põõsad vajavad sellepärast lisatoitmist. See saab eriti ilmseks, kui heki kõrval on kas lillepeenrad või muru. Kasvude vohamise vältimiseks on soovitav hekil (eriti ligustrihekil) juured 30-40 cm kaugusel hekist labidaga läbi lõigata, kaevates u 1,5 labida sügavuse kraavi. Püsivama tulemuse saamiseks aseta kraavi enne selle kinniajamist tõrvapapi- või plastikaadiriba. Juurekasvu sel viisil kontrolli alla saamise järel on oluline hekialust vähemalt kord kasvuperioodi jooksul rohida, näiteks mais ja vajadusel uuesti juunis või juulis.